Bezproblémový provoz v cukrárně

Plná cukrárna hostů a zase vypadlo připojení. Nikomu nefunguje wifi, nové objednávky není možné zadávat do systému a nefungují ani platební terminály. Provoz se pomalu zastavuje, čas se zpomaluje a všichni nervózně čekají. To byl častý problém proslulé cukrárny, který si už žádal koncepční řešení.

Jaký byl předchozí stav cukrárny?

Technicky se o chod místní provozovny staral správce objednávkového systému, který sice řešil potřeby kavárny, jak bylo v jeho silách, ale v komplexní správě IT struktury se neorientoval. Podle toho také vypadal stav. V cukrárně využívali síťové prvky určené pro domácnosti, které kupily jeden problém na druhý a spolehlivost, pokrytí signálu, správa i zabezpečení byly mizivé.

V cukrárně často vypadávala wifi, připojení k objednávkovému elektronickému systému a nefungovaly platební terminály. To byl celoroční zádrhel, ale v našlapané letní sezóně, kdy byly v provozu i dvě velké zahrádky, celá situace eskalovala, protože výpadky způsobovaly prodlevy, které zákazníky znervózňovaly. Obsluhu v těchto situacích poléval studený pot a pár zaměstnanců již zvažovalo odchod.

V tomto okamžiku se mi ozval manažer cukrárny.

Jak jsem postupoval?

Prošel jsem si prostory a stav IT vybavení, a pak jsem provedl důkladný IT audit, díky kterému jsem odhalil slabá místa, příčiny problémů a možné bezpečnostní komplikace v budoucnu. Na základě toho jsem následně navrhl řešení.

Hlavním problémem bylo, že IT infrastruktura byla postavená na domácích síťových prvcích, které jsou pro podnikový provoz nevhodné z pohledu jejich správy, bezpečnostních funkcí a dostupných záplat. Navíc prvky byly za sebou zapojené kaskádově, což zvyšovalo počet výpadků a prodlev při přepojování zařízení mezi jednotlivými wifi vysílači.

Dalším slabým místem bylo nedostatečné pokrytí signálu. Vnitřní prostory cukrárny jsou obrovské a v letních obdobích k nim přibývají dvě zahrádky. Ovšem ani pokrytí v interiéru nebylo dostatečné a venku dokonce žádné, proto terminály při vzdálení se od interních prostorů vypadávaly.

Bylo mi hned jasné, že bez spolehlivé počítačové sítě nebude odbavování objednávek ani následné platby v cukrárně nikdy plynulé. Proto jsem nainstaloval datový rozvaděč s profesionálními síťovými prvky a pokryl jsem prostory cukrárny několika wifi access pointy. Díky použitým zařízením mám nyní přehled a spravuji všechny síťové prvky s kvalitním pokrytím signálu v cukrárně, v zázemí i na zahrádkách. Nové řešení také poskytuje možnost rozdělení wifi sítě pro interní zařízení a pro návštěvníky cukrárny. Díky tomu se cizí, potenciálně nebezpečná zařízení nedostanou do interní sítě, která je důležitá pro chod tamních systémů.

Reakce vedení, zaměstnanců i zákazníků

„Nastavený systém spolehlivě funguje a vnímám, že ho máme pevně ve svých rukách. Problém s výpadky sítě již neřešíme. Pan Dvořák nám navíc zabezpečil i naši databázi a data, která jsou velmi důležitá pro chod podnikového systému. Nastavené řešení nám zcela vyhovuje. Vůbec mě nenapadlo, jak snadné a přehledné může vše být,“ reaguje manažer cukrárny.

Vyřešte i vy chod svého businessu, abyste IT systémy nevnímali jako nutné zlo, ale jako nezbytného pomocníka.

Ověřená recenze. Z bezpečnostních důvodů nezveřejňuji v příběhu klienta jméno firmy ani majitele a fotografie IT prostředí z realizace. Informace mohu doložit na vyžádání například v rámci konzultace.

Jsem IT expert pro vaši firmu. Kontaktujte mě!

Jaroslav Dvořák | IT expert

ŽIDLOCHOVICE A OKOLÍ, BRNO

Od roku 2012 pečuji o IT prostředí malých firem, aby bylo funkční a bezpečné. Klientům se věnuji osobně a dlouhodobě, starám se jim o IT infrastrukturu a rozšiřuji jejich povědomí o bezpečném pohybu v kyber světě.