Zubní ordinace s fungujícím a bezpečným IT prostředím

Oblíbená zubní ordinace byla vykradena. Nezůstal ani jeden z počítačů. Po prvním šoku a vyčíslení nákladů je zde ale jeden aspekt, který se stát nemusel. Ordinace přišla o data svých pacientů, protože nebyla zálohovaná na jiných místech. Pan doktor se rozhodl, že zálohování dat příště nepodcení.

Jaký byl stav před začátkem spolupráce?

„Od roku 1993 provozuji privátní praxi v oboru praktické zubní lékařství. Provádím kromě běžné konzervativní stomatologie i protetiku, základní parodontologickou péči a dentoalveolární chirurgii včetně implantologie. Pro svou práci potřebuji denně fungující IT technologie.

V praxi používám počítače a notebooky nejen pro kancelářskou práci, ale také pro ovládání RTG pracoviště. Zpočátku moje zařízení neměla dostatečnou bezpečnostní ochranu a ani jsem pravidelně neprováděl aktualizace a zálohování dat. Potýkal jsem se často s poruchovostí a běžné byly problémy ve spojení mezi RTG pracovištěm a ordinací (odesílání online RTG snímků). Ztrácel jsem kvůli nedostatkům v IT čas na svou práci.

Jednou byla moje ordinace vykradena a já přišel o všechna zařízení. Protože jsem si nezálohoval data jinde, přišel jsem i o záznamy pacientů. To byl pro mě zlomový moment. Spojil jsem se s panem Dvořákem, který mi pomohl vybrat vhodná nová zařízení, nastavit a propojit je tentokrát chytře a bezpečně. Nyní již poruchy RTG spojení mezi pracovištěm a ordinací nemám a všechna důležitá data mi pan Dvořák pravidelně zálohuje na víc míst.“ sděluje pan doktor.

Jaký jsem zvolil postup?

Pan doktor mne požádal o pomoc, když přišel o celé vybavení ordinace. Už dříve se na mě obracel s běžnými IT požadavky (na počítači něco nefungovalo, vypadlo spojení s RTG), ale až po vyloupení ordinace jsme navázali užší spolupráci.

Ordinace sídlí v budově polikliniky, takže za zabezpečení budovy odpovídá samozřejmě majitel budovy, a to jako takové neovlivníme. Bohužel, ukradené notebooky pana doktora nebyly zaheslované a neměly zašifrované disky. Zloděj se tedy dostal ke všem datům na discích.

Až po této zkušenosti si pan doktor uvědomil důležitost IT technologií a jejich správného zabezpečení. Není to ideální případ, jak se poučit z chyb, ale je dobře, že díky osobní zkušenosti, už bude mít zájem se o IT lépe starat.

Dokázal jsem v této nenadálé situaci rychle reagovat a zajistit obnovení provozu ordinace na nových PC včetně používaných aplikací, a to i těch odborných potřebných pro zubařskou praxi. Pomohl jsem zařízení rychle znovu pořídit a zprovoznit nové počítače, o které se nadále aktivně starám. Zajistil jsem, aby byla data při jakékoliv další situaci zálohovaná, zabezpečená a cizím osobám nepřístupná. Také jsem dokázal zařídit instalaci a správné nastavení specifického softwaru pro rentgen zubních snímků. RTG pracoviště jsem propojil s ordinací kabelem na místo původního WIFI připojení, aby už spojení nikdy více nevypadávalo.

Jak spolupráce pokračuje?

Nyní kromě aktivní správy počítačů, která zahrnuje například monitoring stavu nebo automatizované aktualizace operačního systému a aplikací, zajišťuji také zálohování důležitých dat.

“Líbí se mi, že naše spolupráce je dobrá a hlavně rychlá. Všechny práce se řeší po vzájemné domluvě a praktickým způsobem. Navíc mi pan Dvořák vždy vše srozumitelně vysvětlí,” shrnuje své zkušenosti pan doktor.

Ověřená recenze. Z bezpečnostních důvodů nezveřejňuji v příběhu klienta jméno firmy ani majitele a fotografie IT prostředí z realizace. Informace mohu doložit na vyžádání například v rámci konzultace.

Jsem IT expert pro vaši firmu. Kontaktujte mě!

Jaroslav Dvořák | IT expert

ŽIDLOCHOVICE A OKOLÍ, BRNO

Od roku 2012 pečuji o IT prostředí malých firem, aby bylo funkční a bezpečné. Klientům se věnuji osobně a dlouhodobě, starám se jim o IT infrastrukturu a rozšiřuji jejich povědomí o bezpečném pohybu v kyber světě.